Dolny Śląsk – Szklarska Poręba

W powszechnym rozumieniu Dolny Śląsk to przede wszystkim Wrocław i być może kilka punktów na mapie, wokół stolicy województwa. W rzeczywistości jednak region ten ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko zwiedzanie wrocławskiego rynku. By móc docenić Dolny Śląsk trzeba jednak udać się nieco bardziej na południe w stronę granicy z Czechami. To tam właśnie w Karkonoszach znaleźć można najpiękniejsze zakątki tego regionu.

Szklarska Poręba

Na styku dwóch pasm górskich – Gór Izerskich oraz Karkonoszy znajduje się miejscowość, która posiada niepowtarzalny klimat. Szklarska Poręba to położone u stóp Szrenicy niewielkie miasto. Z uwagi na swoje ulokowanie oraz wyjątkowy mikroklimat jest to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie całego Dolnego Śląska. Tym co przyciąga turystów do Szklarskiej Poręby są szczyty gór oraz dwa karkonoskie wodospady – Kamieńczyk oraz Szklarka.

Historia

Jak sama nazwa wskazuje historia Szklarskiej Poręby nieodwołalnie wiąże się z wytwarzaniem w tym regionie szkła. Według podań historycznych pierwsza huta powstała tutaj już w wieku XIV. Wraz z rozwojem przemysłu szklarskiego w regionie wyrębywano coraz większe obszary lasów. Tym samym powstały tutaj pastwiska, które z kolei przyczyniały się do rozwoju osadnictwa.

Szklarka Poręba dzisiaj

Współczesna Szklarska Poręba [https://pl-pl.facebook.com/spotted.szklarska.poreba/] to przede wszystkim turystyka. Dzięki rozwojowi infrastruktury w tym regionie, który ma miejsce od drugiej połowy XIX wieku możliwe jest poruszanie się pomiędzy Piechowicami, przełęczą Szklarką aż do czeskiego Harrchowa. A dzięki wybudowaniu w latach 60tych wyciągu krzesełkowego na Halę Szrenicką możliwe jest wygodne zwiedzanie najpiękniejszych rejonów Szklarskiej Poręby. W Szklarskiej Porębie znajdą coś dla siebie zarówno te osoby, które szukają atrakcyjnych tras rowerowych, jak i dobrych stoków. Miasto pretenduje bowiem do tytułu stolicy aktywnego wypoczynku na Dolnym Śląsku. W Szklarskiej Porębie organizowane są imprezy takie jak narciarski Bieg Piastów czy też Retro – zawody narciarskie, które mają na celu przypominanie, jak dawniej wyglądało wyposażenie narciarza. Miasto od lat rozwijało swoje turystyczne zalety. Tym samym jest to doskonałe miejsce na wypoczynek, w którym nie można martwić się bazę noclegową [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,karkonosze,58.html]. Szklarska Poręba może bowiem zostać nazwana pełnoprawnym kurortem górskim, w którym można skorzystać zarówno z pięknych nowoczesnych hoteli jak i klimatycznych schronisk.


One thought on “Dolny Śląsk – Szklarska Poręba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>