Historyczne zagwozdki Gorlic

Gorlice to przepiękna, wyjątkowa miejscowość, położona w województwie małopolskim. Miasto to na dobrą sprawę leży na północnej granicy Beskidu Niskiego – przyległą zachodnią ich część nazywa się Beskidem Gorlickim. Warto wiedzieć, że najwyższym szczytem Gorlic jest Musiałówka – wzgórze wysokie na 379 metrów nad poziomem morza. Zdecydowanie warto udać się na nie i na panoramę spojrzeć z umiarkowanej wysokości.

Miasto nie jest zbyt wielkie, liczy ledwie nieco mniej niż 30 tysięcy mieszkańców. Za to jest bardzo gościnne i zaprasza wszystkich turystów do jego odwiedzania! Interesującą sprawą może być ciekawostka na temat tego, skąd wzięła się jego nazwa. Otóż niektórzy twierdzą, że została ona przyniesiona przez Niemców, a jeszcze inni, że wywodzi się od osadników z niedaleko położonej innej miejscowości – Zgorzelca. Jak było naprawdę, tego chyba do końca nie ustalono, jednak przyznać można, że nazwa niekoniecznie brzmi czysto po polsku i raczej trudno łączyć ją z językiem słowiańskim, a prędzej germańskim.

Gorlice oficjalnie zostały zapisane w dokumentach w 1417 lub 1355. Już od początku swojego istnienia miasto miało bogatą historię. Będzie ono doskonałą gratką dla tych, którzy od dziecka pasjonują się starymi dziejami. Czy może być coś lepszego dla fanatyka historycznych wydarzeń niż zagadki i zawiłości? Ciekawostką może też być to, że w XIX wieku Gorlice stały się początkiem, nazwijmy to, ery naftowej – głównym miejscem przemysłu naftowego. Wszystko to dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Lukasiewicz), który posiadał w tym mieście swoją pracownię i stał się ojcem, prekursorem tej gałęzi przemysłu.

Jeżeli wybieracie się w Gorlice, koniecznie musicie zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne, poświęcone temu tematowi! Historia historią, miłośnicy w tym mieście z pewnością znajdą dla siebie wiele wrażeń. Pasjonaci przyrody – interesujące środowisko i krajobrazy. Jest to jedno z tych miasteczek turystycznych, których nie powinno zabraknąć na naszej liście i do którego przyjeżdżają chętnie w tych celach również cudzoziemcy.

Można by rzec, że baza noclegowa Gorlic (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,gorlice,0.html) jest gotowa na wszystko i przyjmie nawet największe ilości spragnionych wrażeń i odpoczynku turystów. Noclegi są zadbane i profesjonalne, o czym może zaświadczyć każdy, kto już wcześniej z nich korzystał. Nawet jeśli to nie jest cel numer jeden na naszej liście urlopowej, to powinien zdecydowanie znaleźć się tuż za podium.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>