Historyczny Lublin – muzea, galerie i relikty

Kiedy myślimy o Lublinie, prawdopodobnie większości osób przyjdzie do głowy wielokulturowość, łącząca wpływy wschodu i zachodu, a także odleglejszych rejonów, jakich tradycje i sztuka przybywały tu dawnymi szlakami handlowymi. Wiele osób pomyśli o monumentalnej architekturze, w której uwidacznia się ta mieszanka. Część o imprezach kulturalnych, czy to prezentujących dawne tradycje, czy całkiem współczesnych, a część nawet o słynnych cebularzach.

Jak przystało na miasto bogate i urozmaicone kulturowo, Lublin ma też liczne muzea, a najsłynniejsze, znajdujące się na zamku, nie jest jedynym naprawdę wartym uwagi. Muzeum Lubelskie, którego główna część znajduje się na gmachu i obejmuje również wnętrza XIII-wiecznej baszty oraz Kaplicę Trójcy Świętej, w swoich zbiorach ma bogate kolekcje przedmiotów codziennego użytku, militariów, monet i odznaczeń, znalezisk archeologicznych oraz dzieł sztuki. Wycieczki szkolne i patriotyczne zobaczyć przyjeżdżają obowiązkowo "Unię Lubelską" namalowaną przez Jana Matejkę.

Galeria ma również swoje mniejsze oddziały. W obrębie samego Lublina jest to Muzeum Historii Miasta Lublina, Martyrologii "Pod Zegarem" w celach dawnego aresztu Gestapo, Dworek Wincentego Pola, poety, geografa i uczestnika powstania listopadowego oraz działacza niepodległościowego, Muzeum Literackie im. J. Czechowicza, przedstawiające pamiątki po autorach pochodzących z Lubelszczyzny, gdzie zobaczymy m. in. pamiątki fotograficzne i rękopisy Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz innych twórców. Muzeum Lubelskie ma też swoje oddziały w Lubartowie, Łęcznej, Kraśniku i w Nałęczowie – poświęcone Stefanowi Żeromskiemu i Bolesławowi Prusowi. Ma też takie ciekawe miejsca jak Muzeum Apteka, oferujący wystawy i warsztaty, Dom Słów Izby Drukarskiej, Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej przy seminarium duchownym, Izbę Pamięci Lubelskich Żydów oraz podziemną trasę prowadzącą piwnicami zabytkowej zabudowy oraz Piwnicę Pod Fortuną w kamienicy Lubomirskich w Rynku, gdzie znajdziemy multimedialne ekspozycje oraz pozostałości wnętrz dawnej winiarni z freskami na ścianach.

Bogatą historię miasta poznać możemy również zwiedzając starówkę jedną z kilku tematycznych tras, dobrym pomysłem jest też spontaniczny spacer i wyszukiwanie po drodze ciekawych obiektów. Na pewno nie starczy jednego dnia, aby poznać wszystkie atrakcje. Na szczęście jeśli chodzi o noclegi, Lublin oferuje bardzo zróżnicowane ➧obiekty noclegowe. Baza noclegowa to zarówno hotele ze spa i salami konferencyjnymi, apartamenty, jak i bursy i schroniska, każdy więc znaleźć może coś dla siebie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>