Sandomierz – malownicze miasto

Sandomierz jest miastem w województwie świętokrzyskim, niekiedy nazywanym „Małym Rzymem”, ponieważ podobnie jak Rzym miasto postawione zostało na aż siedmiu wzgórzach. Miasto stało się niezwykle popularne dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”, warto je odwiedzić jednak z powodu mnogości zabytków oraz historycznych miejsc.

Miejsca, które warto odwiedzić

Ratusz – powstał on w XVI wieku, jednak nie zachował się w pierwotnej formie, ponieważ kilkakrotnie ulegał zniszczeniu, m. in. za sprawą pożarów. Dzisiaj w Ratuszu działa jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego, na jego piętrze natomiast mieści się Sala Ślubów.

Podziemna Trasa Turystyczna – sandomierskie lochy są jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Trudno się temu dziwić, ponieważ historia tego miejsca jest niezwykle interesująca. Według legendy to właśnie tutaj w podstępny sposób zostali przyprowadzeni Tatarzy przez dzielną Halinę Krempiankę, następnie wejście zostało zasypane przez mieszkańców miasta. Kobieta również zginęła, jednakże w ten sposób uratowała Sandomierz przed wrogami. W kolejnych latach lochy stanowiły schronienie dla mieszkańców miasta. Już w XX wieku miało miejsce kilka katastrof budowlanych, dlatego też postanowiono zabezpieczyć lochy, a tym samym uchronić przed zniszczeniem malowniczą Starówkę. Przedsięwzięcie się powiodło, a Podziemna Trasa Turystyczna, której długość wynosi ponad 450 metrów jest regularnie odwiedzana przez turystów z całej Polski.

Wąwóz Królowej Jadwigi – jak już wspomniano Sandomierz położony jest na siedmiu wzgórzach, pomiędzy którymi znajdują się wąwozy. Największym z nich jest właśnie ten Królowej Jadwigi, którego głębokość wynosi aż 10 metrów. Wąwóz rozdziela wzgórze Świętojakubskie oraz Świętopawelskie. To miejsce, w którym warto się przespacerować niezależnie od pory roku.

Gdzie można się zatrzymać

Łatwo się domyślić, że to chętnie odwiedzane przez turystów z każdego regionu Polski miasto musi mieć bogatą bazę noclegową. Można się tu zatrzymać zarówno w luksusowych apartamentach, jak również w gospodarstwie agroturystycznym, czy przytulnym pokoju w prywatnym domu. Ceny noclegów w Sandomierzu są przystępne (szczegóły) zaczynają się już od 40 złotych, zatem każdy niezależnie od możliwego nakładu środków bez trudu znajdzie miejsce, w którym będzie mógł się zatrzymać.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>