Stacja kolejowa – ważny punkt Stronia Śląskiego

Dolny Śląsk pełen jest małych, malowniczych, poniemieckich, górskich miasteczek. Jednym z nich jest Stronie Śląskie. Powstało ono w XIV wieku i przez większość swojego istnienia było niemiecką wsią. Dopiero w 1945 roku zostało przyłączone do Polski, a prawa miejskie otrzymało w 1967 roku. W rozwoju przemysłu pomogła budowa linii kolejowej do Kłodzka w 1897 roku. W połowie XX wieku wydobywano fluoryt i uran. Ze względu na niską opłacalność wydobywania zaprzestano, a kopalnię zasypano. Rozbudowano wtedy hutę szkła i zwiększono wydobycie marmurów w okolicznych kopalniach. Obecnie głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest turystyka, ponieważ większość z istniejących tu zakładów przemysłowych upadła, lub zmniejszyła produkcję.

Zwiedzając Stronie nie trzeba martwić się o nocleg. Obecnie turystyczne miasteczko posiada dobrze rozbudowaną gastronomiczną i noclegową kwestię. Zatrzymać można się tu w jednym z hoteli, w starej willi, ośrodku wypoczynkowym, lub gospodarstwie agroturystycznym. Oczywiście, warto przy rezerwacji pokoju zapytać o dodatkowe rabaty, promocje i usługi wliczane w cenę wynajmu.

Gmina Stronie Śląskie jest najbardziej zalesioną gminą w całej Polsce. Jednym z zabytków przyciągającym turystów jest stacja kolejowa. Znajduje się ona przy ulicy Kościuszki. Posiada dwa perony i tyle samo krawędzi peronowych. Nie posiada żadnych przejść podziemnych i nadziemnych. W jej skład wchodzi kilka budynków – budynek dworca, kilka towarzyszących budynków i wieża ciśnień zbudowana z cegły i drewna. Dworzec wykonano w konstrukcji ryglowej. Do jego remontu użyto cegieł, które potem otynkowano. W dalszy skład dworca wchodzi magazyn i rampa, kasa biletowa, poczekalnia dla podróżnych, pomieszczenia dla konduktorów, weranda, pozostałości bufetu dworcowego. Przed budynkiem zachował się nienaruszony metalowy żuraw. Kiedyś służył do podnoszenia ciężkich ładunków. Dworzec i wieża ciśnień widnieją w spisie zabytków, dlatego warto je zobaczyć.

Linia kolejowa Kłodzko-Stronie Śląskie została otwarta w 1897 roku. Jej budowa zajęła trzy lata. Obecnie stacja jest nieczynna. Zamknięto ją w 2004 roku, upaństwowiono i przekazano budynki na rzecz gminy Stronie Śląskie. Kiedyś istniały plany rozbudowy dalej w stronę Bolesławca. Nigdy jednak do tego nie doszło. Zamiast rozebrano tory, których Rosjanie używali podczas transportu materiałów do budowy osiedla mieszkaniowego Morawy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>