Władysławowo na straży przyrody

Nadmorskie miejscowości są bogate w parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Wynika to głównie z uwarunkowań geograficznych. Przez tereny Władysławowa przebiega Nadmorski Park Krajobrazowy, który ciągnie się od Białogóry po Zatokę Pucką. Park ten został utworzony w roku 1978 jako czwarty taki park w Polsce. Obejmuje on nadmorskie tereny o wyjątkowych walorach przyrodniczych, a powołany został w oczywistym celu ochrony tychże walorów. Większa część jego powierzchni, to wody Zatoki Puckiej. Cała reszta jego obszaru, to w większości lasy – stanowią one prawie czterdzieści procent powierzchni parku. Poza typowymi dla tego rodzaju parków, wspaniałymi pomnikami przyrody, napotkać tu można całą masę zabytków kulturowych czy historycznych. W wielu miejscach widać tutaj wpływy kultury kaszubskiej i tradycji rybackich. Pomijając niezliczone walory przyrodnicze i kulturowe, park ten jest doskonałym miejscem na długie wycieczki rowerowe czy spacery. Dla osób ceniących sobie piękno natury spokój i ciszę, kochających aktywność ruchową i cudowne nadmorskie zachody słońca, jest to wspaniała okolica na wakacyjny wypoczynek. Właściciele pobliskich kwater dysponują z roku na rok coraz bogatszą ofertą jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne i noclegi: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,wladyslawowo,0.html.
We Władysławowie, na terenie wspomnianego wyżej Nadmorskiego Parku Krajobrazowego znajduje się wspaniały i przepiękny rezerwat przyrody Słone Łąki. Ciekawostką jest to jak długi okres czasu minął od postulatów o jego utworzenie, do właściwego powstania parku – trwało to aż 71 lat. Pierwsze postulaty bowiem padły już w 1928 roku a park rzeczywiście powstał dopiero w 1999 roku. Ten wspaniały, położony nad Zatoką Pucką u nasady Mierzei Helskiej rezerwat stanowi obszar prawie trzydziestu hektarów. Rozliczne gatunki słonorośli, występujących na zalewowym akwenie Zatoki Puckiej są tutaj objęte ochroną rezerwatu zaś źródłem zasolenia są tutaj właśnie słonawe wody tejże zatoki.
Jak widać, Władysławowo jest miastem odpowiednim na wypoczynek dla każdego typu turysty. Znajdzie się tutaj coś dla ludzi aktywnych, lubiących ruch; rozrywkowych szukających miejsc na nocne wypady i znajdzie się również coś dla osób ceniących sobie spokój i ciszę.


4 thoughts on “Władysławowo na straży przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>