Wysoka oraz Wąwóz Homole w Pieninach

Pieniny i ich okolice mają do zaoferowania tyle atrakcji turystom, że warto zostać tu na dłużej. Nie będziemy mieć z tym jednak większych problemów – baza noclegowa tutejszych miejscowości jest bardzo dobrze rozbudowana. By się o tym przekonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Pieniny”.

Gdy już będziemy na miejscu możemy wybierać do woli – Pieniński Park Narodowy ze swoimi szczytami, Dunajec z możliwościami spływu, a może Jezioro Czorsztyńskie i zamek? A może wycieczka rowerowa okolicznymi trasami? Pieniny dają nam prawie nieograniczone możliwości. Wielu turystów wybiera także górę Wysoką, która jest najwyższym szczytem w Pieninach, a zarazem częścią tzw. Korony Gór Polski. Zlokalizowana jest ona w Małych Pieninach, a jej wysokość to 1050 metrów ponad poziomem morza. Ten szczyt znajduje się na samej granicy ze Słowacją, gdzie po stronie naszych sąsiadów rozciąga się już ich park narodowy. Po stronie polskiej, na zboczach znajduje się natomiast rezerwat Wysokie Skałki. Wysoka jest porośnięta lasem, ale sam jej szczyt jest odkryty, co zapewnia wspaniałe widoki nie tylko na Pieniny, ale także na Tatry czy Góry Lewockie. W okolicach znajduje się także rezerwat, gdzie przejdziemy pięknym wąwozem – Homole. Samo przejście wąwozem trwa mniej niż godzinę, ale na przejście od Wysokiej do wylotu wąwozu powinniśmy poświęcić około 2,5-3 godzin. Przed wejściem do wąwozu znajduje się także parking i zajazd, skąd blisko już do wsi Jaworki.

Jaworki to bardzo urokliwe miejsce, gdzie prowadzą liczne szlaki turystyczne. Zobaczymy tu m.in. rezerwat przyrody Biała Woda czy Dolinę Czarnej Wody oraz Dolinę Skalistego Potoku. W Jaworkach znajduje się także cerkiew, która pochodzi z 1798 roku. Świątynia pokryta jest gontem i jest przykładem mieszania wielu stylów. Na zewnątrz zastosowano rozwiązania pochodzące z Austro-Węgier, a wewnątrz można zobaczyć piękny ikonostas i polichromię. Na uwagę zasługuje także obraz świętego Jana Ewangelisty. Z Jaworek możemy się też wybrać do Schroniska pod Durbaszką i ogólnie na wzgórze Durbaszka. Jest to dobre miejsce, by ruszyć szlakiem na Palenicę, skąd możemy dostać się np. do Szczawnicy. Można też wybrać się tędy na Wysoką, a dalej na Wielki Rogacz. Niezależnie gdzie się wybierzemy, czekają na nas piękne widoki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>