Z Panem Twardowskim w Bydgoszczy

Turyści przybywający do Bydgoszczy powinni bez wątpienia zajrzeć na Stary Rynek, która stanowi centralną część Starego Miasta o stosunkowo niewielkiej powierzchni, datowanego na 1346 r. Niezwykle ciekawa zabudowa okolicznych kamienic czynszowych z XIX i XX wieku robi naprawdę ogromne wrażenie. W jednej z takich kamieniczek pod nr 15, od 2006 r. dwa razy dziennie ukazuje się postać Pana Twardowskiego. Jest to pamiątka jego wizyty w Bydgoszczy w 1560 r., o czym oczywiście mówi stara bydgoska legenda.

W północno-zachodniej części Starego Rynku góruje szczyt oraz niewielka sygnaturka XV wiecznego kościoła farnego św. Marcina i Mikołaja. Jest to najstarszy i najcenniejszy zabytek Bydgoszczy. Jego wnętrze zadziwia fioletowo – pomarańczowo – czerwoną kolorystyką polichromii z 1925 r. Z pewnością warto tutaj zajrzeć również po to, aby zobaczyć obraz Matki Boskiej z Różą z początków XVI wieku w ołtarzu głównym. Jest to ośrodek kultu maryjnego. Kościół ten położony jest malowniczo na skraju Starego Miasta i sąsiaduje z Wyspą Młyńską, którą otoczono wodami Brdy i jej odnogi – Młynówki. Latem dla chętnych organizuje się rejsy tramwajem wodnym po Brdzie z niewielkiego przystanku na Rybim Rynku.

Jednoznacznym symbolem Bydgoszczy są położone nad rzeką Brdą – spichrze szachulcowe, zwłaszcza zespół trzech wielkich spichrzy XIX wiecznych wybudowanych przy ul. Grodzkiej, obecnie mieszczących Muzeum Okręgowe.

Na uwagę zasługuje również XVI-wieczny kościółek klarysek, XIX-wieczny hotel Pod Orłem oraz ławeczka Rejewskiego, czy niezwykle reprezentacyjny plac Wolności.

Będąc w Bydgoszczy wypada również zobaczyć fragment Kanału Bydgoskiego i jego nieczynny odcinek zwany Starym Kanałem z zabytkowymi śluzami. Znajduje się on około dwóch kilometrów na zachód od Starego Rynku.

Na solidne zapoznanie się z najciekawszymi miejscami Bydgoszczy, wejście do zabytkowych kościołów, wizytę w muzeum oraz romantyczny spacer ulicami Bydgoszczy wystarczy weekend. Zainteresowani mogą wydłużyć nieco swój pobyt w mieście. Zakwaterowanie w Bydgoszczy i okolicach jest możliwe w każdym standardzie i każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie bez zbędnego drenażu kieszeni.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>