Zamek Królewski w Warszawie

Warszawa to największe i najbardziej rozpoznawane za granicą polskie miasto. Nic dziwnego, w końcu to stolica kraju, miasto z bogatą historią i wieloma atrakcjami. Mieszka tu prawie 2 miliony osób, znajdują się tu najważniejsze instytucje państwowe, swoje siedziby mają krajowe i zagraniczne firmy. Co roku przyjeżdżają tu rzesze turystów. Mogą się oni zatrzymać w wielu miejscach (znajdź nocleg >> http://meteor-turystyka.pl/noclegi,warszawa,0.html). Warszawa to dziś jedno z wielu turystycznych miast w Polsce. Miasto ma długą i bogatą historię. Niestety w czasie drugiej wojny światowej zniszczeniom uległo około 80 procent jego zabudowy. Dzięki mobilizacji polskiego społeczeństwa stolicę udało się odbudować.

Jedną z klasycznych, odwiedzanych przez samodzielnych turystów i zorganizowane wycieczki zabytków jest Zamek Królewski. Barokowo-klasycystyczny budynek znajduje się na Placu Zamkowym. Powstał w średniowieczu. Początkowo był rezydencją książąt mazowieckich a od XVI wieku stał się siedzibą króla i sejmu. W XIX wieku obiekt był wykorzystywany przez rosyjską administrację, a w czasie pierwszej wojny światowej swoją rezydencję urządził tu gubernator. W latach międzywojennych zamek był siedzibą Naczelnika Państwa. Po wybuchu wojny został ograbiony przez wojska niemieckie. W 1944 roku uległ całkowitemu zniszczeniu. W latach sześćdziesiątych ruiny zamku wpisano do rejestru zabytków. Odbudowa zaczęła się w następnej dekadzie i trwała trzynaście lat.

Od 1979 roku w obiekcie funkcjonuje muzeum. W 1980 roku zamek wpisano na listę UNESCO (szczegóły>>https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_światowego_dziedzictwa_UNESCO), a w 1944 roku uznano za pomnik historii. W Zamku Królewskim miejsce miały ważne dla historii Polski wydarzenia, między innymi złożenie hołdu królowi Zygmuntowi III Wazie, hołd lenny Władysławowi IV Wazie, uchwalenie Konstytucji, koronacja cara Mikołaja I Romanowa, ogłoszenie Aktu 5 listopada, podpisanie Konstytucji kwietniowej. W kaplicy zamkowej znajdują są insygnia królewskie Augusta Poniatowskiego oraz urna z sercem Tadeusza Kościuszki. Na zamku przechowuje się również insygnia władzy Prezydenta RP oraz dokumenty państwowe. Najbliżej Zamku Królewskiego znajduje się trzygwiazdkowy hotel Castle Inn. Oferuje on swoim gościom przede wszystkim idealną lokalizację- w jednej z zabytkowej część miasta i jednocześnie blisko komunikacji miejskiej. Budynek hotelu pochodzi z XVI wieku, dlatego pasuje w nim niepowtarzalny klimat.


One thought on “Zamek Królewski w Warszawie

  1. W Polsce mamy dużo miast które naprawdę wato zwiedzić i właśnie jednym z nich jest Warszawa. Ale Polacy i tak wolą jeździć za granice mimo że mają takie cuda pod nosem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>